İyonyanın İncisi İzmir

İyonya’nın incisi İzmir, ülkemizde bulunan üçüncü büyük şehirdir. Karavan kiralama İzmir seçeneğiyle bu şehirden gezmeye başlayabilirsiniz. Ege bölgesinin kıyılarını kaplayan tarihin birçok anısına ev sahipliği yapmış ve geriye farklı tatlarda eserler bırakmıştır. İlk yerleşim yerleri İzmir Höyüğü ve günümüzde Çandarlı ve Foça’nın bulunduğu mevkilerde olduğu tespit edilmiştir. Bu şehirlerin seçilmesinde ki en belirgin sebep liman şehirciliği ve toprakların daha güvenlikli coğrafyaya sahip olmalarıdır.

İyonyalılara kadar birçok medeniyeti ağırlayan İzmir, İyonyalıların işgali ile hızla gelişmeye ve çoğalan nüfus ile genişlemeye başlamıştır. Artemis tapınağı, Efes gibi yapılar bu dönemde yapılmış ve birçok filozofa ev sahipliği yapmıştır. Helenistik dönemde nüfusta patlamasından dolayı yeni bir kent daha kurulmuştur fakat bu sıralarda Büyük İskender’in ölümü şehri Romalıların ele geçirmesine sebep olmuştur.

Osmanlı himayesi altına girene kadar çok fazla sınırları tehlikeye girmiş ve farklı hükümdar görmüştür. Osmanlının yıkılışından sonrada Cumhuriyetin kuruluşunda önemli rol oynayan bir şehirdir. Kısacası uzunca bir tarih geçmişine sahip olan İzmir karavan kiralama yaparak gidebileceğiniz en güzel şehirlerden biridir.

Karavan Kiralama İzmir seçeniyle gezilecek yerler

Diyelim ki, karavan ile yolunuz İzmir’e düştü ve yalnızca bir gününüz var. Kiralık karavan İzmir ilinden çıkışlı bir rotada güzel yollar sizin.

İlk durağımız Konak. Kemeraltı otoparkına aracı park edin. Meydanda tur atarken karşınıza saat kulesi çıkacak. Burada sakince gezindikten sonra görmeden gitmeyin derim Kemeraltına yol alın. Burada hemen girişte şekerci Ali Galip bulunur. Tadım için durabilir veya hediyelik olarak paket yaptırabilirsiniz. Kestane pazarı civarında turşu suyu içebilirsiniz. Fakat bizim için Kemeraltı asıl sıcak midye ve balık ekmek için doğru adres. Daha yeni yapılmış midyeler sıcacık ve başka yerde keyfine varamayacağınız kadar lezzetli. Hemen yanında boy gösteren Kızlarağası hanı envai çeşit baharat ve tekstil ürününe ev sahipliği yapıyor.

Gezip tozup biraz yorulduysanız hanın orta yerinde bulunun mekan bir şeyler içip dinlenmek için çok uygun. Kemeraltı bu kadarıyla kalmıyor. İster Hisarönü’nde ahşapçıları ziyaret edebilir, ister karadut şerbeti içebilir, söğüş yiyebilirsiniz. Kemeraltı sağdan sola gezildiyse usul usul rotamızı Agoraya doğru çeviriyoruz. Agorada İzmire birden Smryna demeye başlayacağınıza garanti verebilirim. Çünkü burası İon Agora tapınakları arasında en sağlam ayakta kalmış olanı ve eski İzmiri anlatanıdır. Dört bir yanda tanrı ve tanrıça kabartmaları ve doğanın içine karışmış antik şehrin keyfini güzelce çıkarmanızı dileriz.

Hazır hala Konak çevresindeyken Konak meydanında konak pier uğranılacak yeni rota.

Konak istikametinden devam edebileceğiniz bir diğer durak Dario Moreno sokağı ve tarihi asansör. Sokağın güzel yollarında sakince dolaşabilir veya bir mekana oturup sakince manzaraya karşı bir bardak şarap içebilirsiniz. Ve sonrasında bayır yukarı asansörün yolunu tutabiliriz. Tarihi asansörde güzel kareler yakalayıp arşivinize ekledikten sonra sıradaki durağınız isterseniz güzelyalıya doğru yol alıp sahil boyu bisikletle gezebilir ve marinadaki güzel restorantlarda akşam yemeği yiyebilir veya Alsancağa doğru yol alıp, Kıbrıs şehitleri caddesinde gezip kordonda çimlerde keyif yapabilirsiniz.

İzmir’de Karavan ile Konaklama

Karavan kiralama İzmir için tercih ettiyseniz ve şehir içinde ama doğal ortamda kalmak istiyorsanız İzmir Büyük Şehir Belediyesi İnciraltı Kent Ormanı sizi kucaklamak için hazır bekliyor. Karavan kiralama İzmir Kent ormanında kafayı vurup bu doğal güzelliğin ve sakinliğin içinde dinlenin derim. Doğal güzelliği bir yana güvenle zaman geçirebileceğiniz duraklardandır. Ayrıca ücretsiz giriş yapabileceğiniz nadir alanlardandır.

‘Şehire yakın olmayı dert etmiyorum, bana İzmir’in güzelliklerinden bahset’ derseniz eğer karavan kiralama ile İzmir de konaklanacak en güzel parklardan biri Karagöl Tabiat parkıdır.

Karavan kiralama ile İzmir’in Menemen ilçesinde yer alan bu park gölün yanı başında hem tesis olduğu için konfor hem de güzelliğiyle kolayca erişebilirsiniz. Girişte ücret ödenmektedir. Bu alanda telefon çekmemektedir. Gelmeden önce sevdiklerinize haber vermeyi unutmayın.

Eğer deniz kenarına yakın olmayım gezmediğim günlerde de cumburlop denize atlarım’ diyorsanız Selçuk ilçesine doğru rotanızı ayarlayın ve Dereli Camping’e doğru yola çıkın. Karavan kiralama İzmir için doğru bir tercih olduğunu park yerlerinde bir kez daha anlayacaksınız.

Dereli Camping tesisinde tuvalet, duş alanları barındırmakla birlikte içinde büfesi de var. Dört bir yanı palmiye ve okaliptüs ağaçlarıyla kaplanmış karavan kamp alanında rahat ve güvende konaklamanız en güzel olanağı.

KARAVAN KİRALA